Πρέμιερ Λιγκ

Η Λίβερπουλ καταστρέφει την Έβερτον στη μεγαλύτερη νίκη σε ντέρμπι εδώ και 30 χρόνια

Οι Κόκκινοι κάνουν δήλωση, αλλά πώς θα συνέλθουν οι καραμέλες από το μαλλί στο παιχνίδι που ήλπιζαν να κερδίσουν;

Στίβεν Τζέραρντ

Getty Images

Λίβερπουλ 4 Έβερτον 0. Η Λίβερπουλ έκανε φασαρία εναντίον της Έβερτον στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, καθώς οι Κόκκινοι έκαναν τη μεγαλύτερη νίκη επί των γειτόνων τους εδώ και 32 χρόνια. Δύο γκολ από τον Ντάνιελ Στάριτζ και μια κεφαλιά του Στίβεν Τζέραρντ έδωσαν στη Λίβερπουλ ένα προβάδισμα 3-0 στην ανάπαυλα και ο Λουίς Σουάρες πρόσθεσε ένα τέταρτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι Κόκκινοι έφτασαν στη νίκη.

Η νίκη σημαίνει ότι η Λίβερπουλ, που παραμένει στην τέταρτη θέση, βρίσκεται τώρα μόλις έξι βαθμούς πίσω από την κορυφαία Άρσεναλ, η οποία έμεινε στην ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας με τη Σαουθάμπτον. Αλλά για την Έβερτον, το αποτέλεσμα είναι ένα σημαντικό πλήγμα σε αυτό που χαρακτηρίστηκε από ορισμένους ως το μεγαλύτερο ντέρμπι εδώ και 30 χρόνια. Θα κάνουν καλά να συνέλθουν από το σφυρηλάτηση που αφήνει τους Toffees να αναζητούν ακόμα την πρώτη τους νίκη στο Anfield αυτόν τον αιώνα.

«Για διαφορετικούς λόγους δεν μπορέσαμε να διατηρήσουμε την κανονική ένταση, εκτεθήκαμε και ήμασταν αφελείς», είπε ο προπονητής της Έβερτον, Ρομπέρτο ​​Μαρτίνεθ. «Δώσαμε την μπάλα πολύ εύκολα. Θέλαμε να αποδώσουμε τόσο καλά για τους οπαδούς και ήμασταν καταπληκτικοί όλη τη σεζόν», είπε.

Αντίθετα, ο αρχηγός της Λίβερπουλ, Τζέραρντ, παραδέχτηκε ότι η ομάδα του είχε κίνητρο από τις αναμνήσεις της πρόσφατης ισοπαλίας με την Άστον Βίλα. «Απέναντι στην Άστον Βίλα απογοητεύσαμε τους οπαδούς και απογοητεύσαμε τους εαυτούς μας, ήταν η χειρότερη εμφάνισή μας στη σεζόν», είπε. «Όμως κάθε παίκτης ήταν υπέροχος σήμερα».

Τίποτα περισσότερο από τον Στάριτζ, ο οποίος σκόραρε το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ μετά την κεφαλιά του Τζέραρντ στο κόρνερ του Σουάρες στο 21ο λεπτό. Πρώτα έτρεξε στην πάσα του Philippe Coutinho για να ρίξει τη μπάλα πάνω από τον Tim Howard στο τέρμα της Everton και στη συνέχεια δύο λεπτά αργότερα ήταν ξανά σε αυτό, δεχόμενος την πάσα του Kolo Toure και λόμπα στον Howard για να κάνει το 3-0.

Με τον Romelu Lukaku να έχει τραυματιστεί με φορείο στον σύνδεσμο του αστραγάλου μετά από σύγκρουση με τον συμπαίκτη του Gareth Barry και τραυματισμό που θα μπορούσε να εκτροχιάσει τη σεζόν των Toffees, η Everton ήταν όλη στη θάλασσα και ο Suarez πρόσθεσε έναν τέταρτο στα 50 λεπτά. Έπρεπε να ήταν 5-0 μετά το πέναλτι για τους Reds όταν ο Raheem Sterling έπεσε από τον Howard, αλλά ο Sturridge χτύπησε πάνω από το δοκάρι στο μόνο λάθος της Liverpool. Ωστόσο, ο αρχηγός Τζέραρντ δικαιολογούσε τον Στάριτζ για τη δεσποινίδα. «Έχω πετύχει χατ-τρικ κόντρα στην Έβερτον και ξέρω πώς είναι αυτό και ήθελα να το νιώσει ο Ντάνιελ», είπε ο Τζέραρντ. «Δεν έπρεπε να είναι, αλλά είναι δική μου ευθύνη».

Όσο για το να παίξουν μαζί τον Σουάρες και τον Στάριτζ, ο προπονητής Μπρένταν Ρότζερς παραδέχτηκε ότι το είχε σκεφτεί πολύ και σκληρά. «Ήταν ένα στοίχημα να πάμε με δύο επιθετικούς, αλλά αυτός είναι ο λόγος που πήραμε το ρίσκο», είπε. «Πήραμε τέσσερα γκολ και θα μπορούσαμε να πετύχουμε έξι ή επτά. Ήταν μια λαμπρή επίδειξη του πώς να παίζεις υπό πίεση ».